Lähijunien I, P ja K palvelu paranee 27.10. ratatöiden päätyttyä - samalla aikataulumuutoksia busseille

Pääradan ja Kehäradan lähijunaliikenne palaa normaaliksi 27. lokakuuta, kun Väyläviraston huolto- ja parannustyöt Tikkurilassa valmistuvat. I-, P- ja K-junat palaavat normaaleihin aikatauluihin sekä Pääradalla että Kehäradalla. Samalla I-, P- ja K-junat alkavat kulkea entistä tiheämmin iltaisin ja viikonloppuisin.

Lähijunat kulkevat Hiekkaharjun ja Pasilan välillä tiheimmillään viiden minuutin välein, ja Hiekkaharjun ja Keravan välillä kymmeneen minuutin välein. Liikenne kulkee viikonloppuisin entistä tiheämmin.

Samalla kaikki Kehärataa kulkevat I- ja P-junat kulkevat jälleen koko reitin Helsingistä Lentoaseman kautta takaisin Helsinkiin. Ratatöiden aikana poikkeuksellisesti Lentoasemalle päättyneet junat siis kulkevat taas koko Kehäradan päästä päähän. Lisäksi kaikki junat pysähtyvät taas normaalisti Vehkalan asemalla.

Rataverkolla tehdään edelleen yksittäisiä ratatöitä yöaikaan. Kannattaakin seurata ajantasaista tiedotusta mahdollisista poikkeuksista HSL.fi:n Reittioppaasta sekä HSL-sovelluksesta. Kiitämme kärsivällisyydestä kesän ratatöiden aikana.

Osana muutoksia Vantaan, Tuusulan, Keravan sekä Koillis-Helsingin bussiliikenteen aikataulut muuttuvat myös maanantaista 28. lokakuuta alkaen, jotta vaihtaminen junan ja bussin välillä olisi sujuvaa. Muutoksia tulee bussilinjoille 560, 561, 562, 571, 574, 583, 584, 587, 600, 614, 617, 623, 624, 624N, 633, 643, 643K, 665, 665A, 665K, 721, 721N, 731, 731N, 734, 736, 736B, 739, 961, 961B, 963, 965, 965K, 967, 967K, 971, 971B, 972, 973, 975, 975N, 976, 977V, 978, 978K, 985.

 

Tikkurilan muutokset ja lisäraiteiden rakentaminen ovat osa laajempaa kokonaisuutta

Tikkurilan muutokset ovat osa vaiheittain toteutettavaa hanketta Helsingin ja Riihimäen välisen junaliikenteen kapasiteetin kasvattamiseksi. Hankkeen tavoitteena on parantaa Suomen vilkkaimmin liikennöidyn rataosuuden toimintavarmuutta kasvattamalla sen välityskykyä ja parantamalla sen häiriönsietokykyä.

Väyläviraston ratatöillä Tikkurilassa mahdollistetaan tulevaisuudessa neljä raidetta kaukoliikenteen sekä Riihimäen ja Lahden suunnan lähijunien käyttöön nykyisten kolmen laituriraiteen sijasta. Työt painottuvat huhtikuusta lokakuuhun, ja niiden aikana Tikkurilan asemalla on suljettuna kaksi raidetta kerrallaan työn eri vaiheissa. Lisäksi junat kulkevat alueella alennetulla nopeudella. Tästä johtuen Tikkurilan kautta kulkevien junien määrää jouduttiin rajoittamaan.

Seuraa Väyläviraston hanketta:
http://www.vayla.fi/helsinki-riihimaki

Karttalähijunista